Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Diákok is elvégezték Kapu Tibor űrbéli kísérleteit

2025. 07. 10.
 HUNiverzum látogatóközpont

Közel 40 diák, valamint a BME és az ELTE fizikusai kísérleteztek a HUNiverzum látogatóközpontban, ahol azokat a kísérleteket ismételték meg, melyeket a HUNOR űrhajósa végzett el a világűrben.

Lelkes diákok még a nyári szünetben is szívesen jelentkeztek napjaink egyik legizgalmasabb tudományos élményével kecsegtető eseményre, egy rendhagyó fizikaórára Kapu Tiborral. A különleges programra július 09-én a HUNIVERZUM – Magyarok a világűrben interaktív élményközpontban, a Millenáris parkban került sor, ahol a második magyar űrhajós által bemutatott kísérleteket földi körülmények között végezték el a diákok Härtlein Károly és Vincze Miklós fizikusok, valamint Regős Krisztina és Domokos Gábor alkalmazott matematikusok kalauzolásával. 

Rektor, fizikusok

A diákokat Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos és Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektora köszöntötte. Hankó Balázs különböző példákon keresztül illusztrálta, hogy mennyi területen mutatkozik meg a magyarok tehetsége, és bátorította a jelenlevő fiatalokat is tehetségük felfedezésére és kibontakoztatására. 

Hankó Balázs

Charaf Hassan kiemelte, hogy a BME régóta meghatározó szerepet játszik az űripar területen, számos űrkutatási projektben és fejlesztésben való közreműködése által. „A jelenlegi űrmisszió magyar résztvevője KapuTibor, és a tartalékosa Cserényi Gyula is egyetemünkön szerezte mérnöki diplomáját, ami tovább erősíti ezt a kapcsolatot.” hangsúlyozta a rektor az egyetem, mint alma mater fontosságát, és azzal folytatta, hogy „2022-ben elindítottuk az űrmérnökképzésünket is, amely egyértelműen mutatja, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem az űrkutatás és az űripar szakember-utánpótlásban központi szerepet vállal Magyarországon.” Köszönetet mondott továbbá miniszter úrnak és miniszteri biztos asszonynak minden támogatásért, amit ennek a célnak és feladatnak a megvalósításában nyújtanak.  

Charaf Hassan

A különleges fizikaóra Dr. Balázs Boldizsár a HUNOR kutatás-fejlesztési igazgatóhelyettesének felvezetőjével indult, aki mielőtt bemutatta a kísérletgazdákat kitért arra, hogy „A Hunor magyar kutatóűrhajós program egyrészt szeretné a jelen magyar kutatóit lehetőséghez juttatni az űrben”, de az utánpótlás jelentőségét is hangsúlyozva, a diákoknak címezve azzal folytatta, hogy „a magyar tudományt leginkább úgy tudjuk szolgálni, ha emellé titeket, a jövő tudósait is ebbe az irányba terelünk”. 

közönség

A továbbiakban Kapu Tibor kísérletezésnek egy-egy bejátszása következett, amit a kísérletgazdák vezetésével a jelenlévő fiatalok a rendelkezésükre bocsátott kitek segítségével maguk is elvégezhettek, és első kézből tapasztalhatták meg, hogy adott testek a súlytalanság állapotában mennyire másképpen viselkednek, mint a földi gravitácó jelenlétében.  

diákok a Látogatóközpontban

A rendezvény az UNIverZOOM, a BME és a HUNOR Magyar Űrhajós Program közös kezdeményezéseként valósult meg. Az UniverZOOM programba összesen 313 oktatási intézmény – köztük 10 határon túli iskola – jelentkezett, melynek keretében diákok százai földi körülmények között, saját osztálytermükben is megismétlik majd Kapu Tibor Nemzetközi Űrállomáson elvégzett mikrogravitációs kísérleteit. Az UNIverZOOM projekt célja, hogy élményalapú tanulással, valódi űrbéli kísérleteken keresztül növelje a fiatalok érdeklődését a természettudományok iránt, minél többükben felkeltve a mérnöki és a természettudományok iránti érdeklődést. A kiválasztott iskolák fizikatanárai és diákjaik – iskolánként legalább 15-20 fő – a BME által biztosított kísérleti csomagokkal, online mentorálással és képzéssel készülnek a közös munkára. 

Az Axiom-4 küldetés tagjai, köztük Kapu Tibor magyar űrhajós, a BME Gépészmérnöki Kar volt hallgatója, egy Falcon-9-es hordozórakéta által hajtott SpaceX Crew Dragon űrhajó fedélzetén utaztak a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahol 31 ország csaknem 60 tudományos kísérletét végzi el a mikrogravitációs kutatások előmozdítása érdekében. A magyar Hunor program keretében végrehajtott 25 kísérlet egyikéről, aminek az űrhajózás és a földi egészségügy szempontjából is nagy jelentősége lehet, és amelynek kidolgozói a BME oktatói, a bme.hu részletesebben is beszámolt

 

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság